Cyprus

Diplomatic Career

July 2017 Director
Middle East and Africa Division

September 2013
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Kingdom of Sweden with parallel accreditation to Norway and Latvia

August 2011
Director of the Cyprus Question and Turkey Division

September 2010
Director, Diplomatic Office of the Minister of Foreign Affairs

December 2006
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the United States of America, with parallel accreditation as High Commissioner to Canada and Permanent Representative to the International Civil Aviation Organisation

August 2002
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Ireland

August 2000
Director of the Political Division (Multilateral Affairs). Represented Cyprus at the EU-Associate Countries Political Directors meetings, and Senior Official for the Euro- Mediterranean Partnership

September 1996
Deputy Chief of Mission, Washington DC

August 1992
Embassy to Belgium (with accreditation to the Netherlands,  Ireland and Luxembourg), and concurrently at the Permanent Delegation of Cyprus to the European Communities

January 1989
Political Division, Ministry of Foreign Affairs

February 1984
Vice Consul in New York, with concurrent accreditation to the Permanent Mission of Cyprus to the UN. Delegate to successive UN General Assembly Sessions from 1984-1991. Covered Fourth Committee (decolonization), Second Committee (economic) and First Committee (disarmament) issues

EDUCATION
1981-1982 MA International Affairs – Norman Paterson School of International Affairs, Carleton University, Ottawa, Canada

1978-1981 BA (Hons) Politics – Lancaster University, United Kingdom

Mr Kakouris was born in 1960. He is married to Mrs Kareen Farrell Kakouris. They have a son Stephen and a daughter Andreana.

WordPress Image Lightbox Plugin